Yandex

Nodüler Guatr; Tiroid hormonu insan vücudunun motoru olarak tanımlanan bağışıklık sistemini doğrudan ilgilendiren bir salgıdır. Boyun kısmının önünde kelebek şeklinde olan tiroid salgı bezi; az ya da çok çalıştığında, büyüdüğünde, çevresinde nodüller olduğunda kişinin sağlık durumunu ciddi oranda etkilemektedir. Guatr; tiroid bezinin şişmesidir. Bu şişme hem hipotiroidi hem de hipertiroidi problemlerine neden olabilmektedir. Aynı zamanda guatr oluşumunun yanı sıra nodül ya da nodüllere de rastlanılmaktadır. Bu problem tıp literatüründe nodüler guartr olarak adlandırılmaktadır.

Dünya nüfusunun %7’sinin nodüler guatr hastalığından etkilenmesi ile birlikte, Türkiye endemik guatr ülkesi olarak tanımlanmaktadır ve tiroid patolojisi sıklıkla görülmektedir. Nodüler guatr özellikle yaşlılarda, kadınlarda ve iyot eksikliği yaşayan kişilerde görülmektedir. Bu problemin kansere dönüşme riski düşük olsa da mutlaka kontrol altında tutulmalı, risk grubunda olan kişiler ise ameliyat ile tedavi yöntemlerine başvurmalıdır. Nodüler guatr tanı yöntemleri günümüzde ultrasonografi ve ince iğne aspirasyon biyopsisidir. Ultrasonografi sürecinde nodül çevresindeki damarlarda vaskülarizasyon olup olmadığı ile kistik ya da solid yapıların bulunup bulunmadığı tespit edilebilmektedir. Aynı zamanda ince iğne aspirasyon biyopsisi yöntemi ile incelenen nodüllerin durumu ile ilgili kesin yargılara varılabilmektedir. Nodüler guatr probleminde uygulanan tanı yöntemlerinden sonra ameliyat ile nodüllerin alınıp alınamayacağına karar vermek büyük önem taşımaktadır.


Hızlı iletişim için; 0(542) 422 43 34


Hangi Nodüler Guatr Hastaları Ameliyat Edilmelidir?

- Hastanın kalıtımsal özelliklerinde kanser bulgusuna rastlanıldığında

- Ailede nodüler guatrın kansere dönüşmesi gözlemlendiğinde

- Nodüllerin ani bir şekilde büyümesinde

- Nodüllerin yapısında sertleşme yaşandığında

- Hastada kalıcı ses kısıklığı, nefes darlığı ya da yutma güçlüğü yaşandığında

- Hastanın daha önce radyasyona maruz kalması durumunda

Nodüler guatr tek bir nodül gözlemlendiğinde soliter, birden fazla nodül gözlemlendiğinde ise multinodüler guatr olarak adlandırılmaktadır.

Günümüzde birçok kişinin yaşadığı nodüler guatr problemi öncelikle boyun bölgesinde şişlik oluşturması ile birlikte kozmetik sorunlara yol açmaktadır. Bunun yanı sıra tiroid bezinin gereğinden hızlı ya da gereğinden yavaş çalışmasına neden olarak kişide sinirlilik, terleme, şişmanlık ya da çok zayıflık, ses kısıklığı, ses kalınlaşması, nefes darlığı, kısırlık, yutmada güçlük gibi problemlere yol açabilmektedir. Ameliyata ihtiyaç duyulmayan nodüler guatr problemlerinde ilaçla tedavi ve birtakım ve beslenme önerilerine uymak gerekmektedir. Ancak nodüler guatr probleminin tanı ve değerlendirilmesinde ameliyata ihtiyaç duyulması durumunda guatrın boyutu, semptomların şiddeti, hastanın sağlık öyküsü ve yaşına göre planlanmaktadır.

Nodüllerin alınması prensibine dayanan ameliyat sürecinde yaşanabilecek risklerin önüne geçebilmek adına mutlaka alanında tecrübeli cerrahlara başvurmak gerekmektedir. Aynı zamanda ameliyat sonrası iyileşme sürecinde doktorun önerdiği beslenme programına ve reçeteye eksiksiz bir şekilde uygulamak gerekmektedir. Gerek nodüler guatr gerekse hipotiroidi ya da hipertiroidi gibi endemik problemler öncesinde sağlıklı beslenmeye ve egzersiz yapmaya özen gösterilmelidir.


İletişim Bilgileri

Tel: 0(312) 448 21 44

Cep: 0(542) 422 43 34

E-posta: cyucel68@hotmail.com

Filistin cad. 26/2 GOP Ankara